top of page

Czynnik R290: rewolucja w ogrzewaniuR290, znany również jako propan, jest coraz częściej stosowanym czynnikiem chłodniczym w systemach klimatyzacji i chłodnictwa. Jego popularność wynika głównie z jego właściwości środowiskowych i efektywności energetycznej. R290 jest gazem naturalnym, co oznacza, że ma znacznie niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) w porównaniu z tradycyjnymi czynnikami chłodniczymi, takimi jak R32, R134A czy R410A. Dzięki temu jest uważany za bardziej ekologiczną i bardziej wydajną alternatywę.


Współczynnik GWP jest to ekwiwalent emisji dwutlenku węgla w przypadku wycieku 1kg czynnika chłodniczego. Jak duże są te różnice?


R410A - 2088 kg dwutlenku węgla

R134A - 1430 kg dwutlenku węgla

R32 - 675 kg dwutlenku węgla

R290 - 3 kg dwutlenku węgla


Co to oznacza? Przede wszystkim pewność, że R290 jest ekologiczny i ani urządzenia ani sam czynnik nie będą wycofywane z obiegu, więc będzie on tani w zakupie w przypadku wycieku z pompy ciepła. W dodatku nie będzie objęty żadnymi restrykcjami ze strony Unii Europejskiej


Jedną z głównych zalet R290 jest jego wysoka wydajność energetyczna. Systemy chłodnicze wykorzystujące R290 często charakteryzują się niższym zużyciem energii w porównaniu z systemami działającymi na syntetycznych czynnikach chłodniczych. To przekłada się na niższe koszty eksploatacji.


R290 jest również ceniony za swoje właściwości termodynamiczne. Ma wysoką pojemność chłodniczą i może być stosowany w szerokim zakresie temperatur, co czyni go elastycznym wyborem dla różnych zastosowań, od chłodziarek po klimatyzatory.


R290 pozwala także na uzyskanie wysokich temperatur wyjściowych na pompie ciepła - nawet 75st.C, podczas gdy dla czynników syntetycznych jest to 60-65st.C i to wyłącznie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych.


Klienci naszej firmy najczęściej wybierają pompy ciepła właśnie na czynnik R290. W naszej ofercie pomp propanowych znajdziecie w tym momencie urządzenia Thermatec oraz HEGAM, a niebawem będziemy mieli dla Was propanowe pompy LG Therma oraz Mitsubishi Zubadan!


Więcej o urządzeniach, jakie instalujemy dowiecie się z naszego kanału. Serdecznie zapraszamy!Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page