top of page

Rekuperacja: klucz do wysokiej efektywności energetycznej domu

Rekuperacja, znana również jako mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, to technologia, która odgrywa kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków. Zastosowanie rekuperacji jest szczególnie istotne w kontekście rosnącej świadomości zdrowia i potrzeby zmniejszania zużycia energii, czyli oszczędności na rachunkach.


Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystywania go do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego. Dzięki temu znacznie zmniejsza się potrzeba użycia dodatkowej energii do ogrzewania lub chłodzenia powietrza, co przekłada się na oszczędności w rachunkach za ogrzewanie oraz chłodzenie


Jak Działa Rekuperacja?


Odzysk Ciepła: W rekuperatorze powietrze wywiewane z budynku, które jest jeszcze ciepłe, przepływa obok powietrza zewnętrznego, które jest doprowadzane do środka. Ciepło z powietrza wywiewanego jest przekazywane do powietrza nawiewanego w procesie wymiany ciepła, która odbywa się bez bezpośredniego mieszania się powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dzieje się to za pomocą wymiennika ciepła, który zapewnia efektywny transfer energii. Podczas wentylacji ma miejsce także filtracja powietrza, systemy rekuperacji wyposażone są w filtry różnego rodzaju, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów chorobotwórczych, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnętrznego.


Jakie korzyści przynosi rekuperacja?

  1. Oszczędności Energetyczne: Rekuperacja znacznie zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

  2. Komfort Termiczny: Stabilizuje temperaturę wewnętrzną, zapewniając komfort niezależnie od warunków zewnętrznych.

  3. Jakość Powietrza: Poprawia jakość powietrza wewnętrznego przez filtrację, co jest korzystne dla zdrowia mieszkańców.


Jaki wymiennik wybrać, jakie filtry znajdują się w rekuperacji i w jaki sposób zbudowana jest centrala? Ile prądu zużywają wentylatory?


Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy Was na nasz kanał YouTube, na którym już pojawił się pierwszy odcinek z serii o rekuperacji:25 wyświetleń

Comments


bottom of page