top of page

Punkt biwalentny, czyli jak dobrać pompę ciepła?

Punkt biwalentny jest to temperatura zewnętrzna, przy jakiej pompa ciepła przestaje SAMODZIELNIE ogrzewać dom i wspomaga się innym źródłem ciepła, na przykład piecem gazowym lub grzałką.


Czy pompy ciepła mają taki sam punkt biwalentny?

Odpowiedź brzmi nie - punkt biwalentny zależy nie tylko od konkretnego urządzenia ale także od zapotrzebowania grzewwczego konkretnego budynku i temperatury zasilania centralnego ogrzewania.


Producenci pomp ciepła publikują tak zwane koperty pracy, które pokazują moc grzewczą sprężarki przy różnych temperaturach zewnętrznych i dla różnych temperatur wyjściowych - w takich kopertach będzie interesowało nas przede wszystkim zachowanie pompy ciepła na mrozie: czy spadek mocy jest drastyczny i czy spadek COP jest drastyczny.


Jak oszacować punkt biwalentny?

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać jest wyliczenie zapotrzebowania grzewczego przy temperaturze -20st.C. Można to zrobić korzystając z kalkulatora np. cieplo.app lub korzystając z usług profesjonalnego audytora energetycznego z uprawnieniami.


Kiedy już wyliczyliśmy zapotrzebowanie grzewcze, należy przygotować wykres np. w excelu. Do przygotowania krzywej grzewczej budynku, należy założyć, że przy temperaturze -20 zapotrzebowanie wynosi tyle, ile wyliczyliśmy a przy temperaturze +20 wynosi 0kW, ponieważ wtedy budynek już się nie wychładza.


Do przygotowania wykresu krzywej grzewczej pompy, musimy znaleźć dane od producenta. W niektórych przypadkach jest to bardzo łatwe a w innych trzeba postarać się przy szukaniu. Jeśli nie uda się znaleźć samodzielnie, zapraszamy do kontaktu - posiadamy pełne dane pomp ciepła, które mamy w ofercie, czyli Hegam i Thermatec na R290 oraz LG, Toshiba, Mitsubishi i Sevra na R32.


Jak wygląda taki wykres?

Poniższa grafika przedstawia wykres punktu biwalentnego, dla przykładu jest to pompa LG Therma V 9kW i zapotrzebowanie grzewcze 10,5kW - omawiany przykład to temperatura zasilania 45st.C czyli układ mieszany lub grzejniki niskotemperaturowe.Na wykresie widać, że pompa bez uruchomienia grzałki poradzi sobie na spokojnie do -15st.CPrzy jakiej temperaturze pompa powinna osiągać punkt biwalenty?


Najprościej mówiąc - pompa pracująca samodzielnie jako jedyne źródło ciepła powinna pracować bez użycia grzałki do temparetur między -8 a -15st.C


Jeśli pompa wspomaga się np. gazem lub klimatyzatorem, można świadomie dobrać punkt biwalentny na poziomie nawet około -5st.CWięcej na temat doboru pomp ciepła dowiecie się z kanału Innowacyjnego Domu, serdecznie zapraszamy!Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page