top of page

Niedoecniana hybrydowa pompa ciepła to najtańsze ogrzewanie?

Zaktualizowano: 15 kwi

Każdy inwestor, który stoi przed wyborem źródła ciepła na pewno zastanawia się: Jakie będzie najtańsze w eksploatacji? Jakie będzie najbardziej bezobsługowe? Jakie będzie najbezpieczniejsze źródło w przypadku braku prądu albo gazu?


Naprzeciw z odpowiedziami wychodzi włoski producent kotłów gazowych i pomp ciepła Immergas. W swojej ofercie oprócz dobrych pomp ciepła mają również hybrydowe pompy ciepła Victrix Hybrid (Czyli 4kW monoblok oraz 24kW piec gazowy) oraz Magis Combo (Czyli kilka splitów o mocy od 4 aż do 16kW oraz kotły gazowe 24 lub 32kW)


Jak działa hybrydowa pompa ciepła?


Urządzenie automatycznie wybiera, który nośnik energii, gaz czy prąd będzie tańszy w danym momencie przy danych warunkach zewnętrznych, przeliczając COP pompy ciepła. Ceny wpisujemy w sterowniku jednostki wewnętrznej. Tak to działa w przypadku Victrix Hybrid, natomiast w Magis Combo zakładamy punkt biwalentny, w którym dom ogrzewany jest gazem a nie pompą ciepła, na przykład poniżej -2st.C


Dlaczego można mówić, że jest to najtańsze źródło? Ponieważ po pierwsze oszczędzamy nasz cenny czas, po drugie pompa hybrydowa zawsze będzie tańsza w eksploatacji zarówno od samej pompy ciepła oraz samego kotła gazowego.


Co zyskujemy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo?


Po pierwsze, każde z tych urządzeń może pracować samodzielnie, czyli w przypadku braku prądu, do odpalenia kotła wystarczy nam UPS a w przypadku braku gazu wystarczy nam prąd do pompy ciepła. W dodatku możemy wyposażyć się w butle gazowe, które mogą służyć jako naprawdę awaryjne źródło ciepła, zakładając apokaliptyczne scenariusze.


Bezobsługowość tego urządzenia jest taka sama jak w przypadku pompy czy gazu, nie ma mowy o codziennym doglądaniu urządzenia jak w przypadku kopciucha lub raz w tygodniu jak w przypadku pelletu.


Dla kogo nadaje się takie rozwiązanie?

W zasadzie do każdego domu, w zależności od doboru. Możemy założyć, że głównym źródłem będzie kocioł gazowy, wtedy dobieramy małe urządzenie np. Victrix Hybrid albo odwrotnie, wybierając mocniejszą pompę z typoszeregu Magis Combo


Kolejna ważna kwestia: miejsce w kotłowni.

Obie wersje pomp hybrydowych mają opcję wyboru typoszeregu z dopiskiem "plus" oraz bez „plusa". Wersja z „plusem", mówi o tym, że kocioł gazowy będzie jednofunkcyjny – domyślnie CWU przygotowuje pompa ciepła, a w skrajnie niekorzystnych warunkach temperatury zewnętrznej rolę tę przejmie kocioł gazowy. Praca wersji bez „plusa" polega na tym, że CWU wykonuje wyłącznie kocioł gazowy w sposób przepływowy przez co układ taki nie potrzebuje zasobnika.

W dodatku dla urządzenia Victrix Hybrid Immergas nie wymaga bufora, więc cała kotłownia to tak naprawdę jednostka wewnętrzna podwieszona na ścianie.


Niedawno odwiedziliśmy Immergas Polska w Łodzi, gdzie porozmawialiśmy z Kamilem o idei hybrydowych pomp. Serdecznie zapraszam Was do obejrzenia:
101 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page